Pezsgő szakkifejezések
Navigálás a Pezsgők Világában
Magyarországon is egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek a minőségi pezsgők, ám sokan elvesznek a kínálatban: pezsgő vagy prosecco? Champagne vagy cava? Extra Dry vagy édes pezsgő? És mit jelent pontosan a Méthode traditionnelle? Blogcikkünkben minden fontos tudnivalót összegyűjtöttünk a pezsgők világáról.
Pezsgőtörténelem: Hogyan Kezdődött?
A pezsgőgyártás eredetileg Franciaország Champagne régiójában alakult ki. Dom Pérignon, a bencés szerzetes, véletlenül fedezte fel a gyöngyöző bor varázsát, amikor kinyitotta az érlelés alatt álló bort. Azóta a pezsgőkészítés technológiája folyamatosan fejlődött. Az áttörés a nyomásálló palackok és parafadugók bevezetésével történt, amelyek lehetővé tették az ital biztonságos tárolását. Magyarországon az első pezsgőgyár 1825-ben nyílt, amely azóta is büszke pezsgőkészítési hagyományainkra.
Pezsgőkészítési Eljárások
1. Méthode Traditionnelle (Hagyományos Módszer)
A legmagasabb minőséget képviselő pezsgőket a Méthode traditionnelle eljárással készítik. Az ital a palackban erjed, és a pezsgő ugyanabban a palackban kerül az asztalodra, amelyben érlelődött. Az érlelési folyamat során eltávolítják az elhalt élesztőt (degorzsálás), és beállítják a pezsgő végleges cukortartalmát (dozázs).
2. Méthode Charmat (Tartályos Módszer)
Ez az eljárás költséghatékonyabb, mivel a pezsgőt nagy tartályokban erjesztik. Az így készült pezsgők gyümölcsösebb ízűek, de kevésbé komplexek.
3. Méthode Transvasée (Kombinált Eljárás)
Ez a módszer magában foglalja mind a palackos, mind a tartályos érlelési technikákat. A pezsgő először magnum palackokban érik, majd a tartályban eltávolítják az élesztőt, mielőtt normál palackokba kerül.
Pezsgő Fajták: Színek és Cukortartalom Szerint
A pezsgőket színük és cukortartalmuk alapján csoportosíthatjuk:
-
Színek: Fehér és rosé pezsgők.
-
Cukortartalom:
Meglepő lehet, de az Extra Dry (azaz szószerinti fordításban az Extra Száraz) kifejezés nem a legszárazabb, legkevesebb cukrot tartalmazó pezsgőt jelöli. Az ilyen típusú pezsgőkre jobban illene a félszáraz jelző, semmiképp sem érződnek édesnek, inkább gyümölcsösség formájában jelenik meg az ezekben lévő maradék cukor.
- Brut Nature: 0-3 g/l cukor
- Extra Brut: 3-6 g/l cukor
- Brut: 0-12 g/l cukor
- Extra Dry: 12-17 g/l cukor
- Dry: 17-32 g/l cukor
- Demi-Sec: 32-50 g/l cukor
- Doux: Több mint 50 g/l cukor
Champagne, Pezsgő vagy Prosecco? Mi a Különbség?
A pezsgőkkel kapcsolatban gyakori a kérdés: mi a különbség a champagne, a pezsgő és a prosecco között?
- Champagne: Csak az a pezsgő nevezhető champagne-nak, amely a francia Champagne régióból származik és szigorú szabályok szerint készül.
- Prosecco: Az olasz Veneto régióból származó habzóbor, amely Charmat módszerrel készül.
- Pezsgő: A szénsav természetes erjedési folyamat során kerül az italba, míg a habzóbor esetében a szénsav mesterségesen kerül hozzáadásra.
Hogyan Fogyaszd a Pezsgőt?
A pezsgő az ünneplés szimbóluma, de nem mindegy, hogy milyen körülmények között fogyasztjuk. Íme néhány tipp a tökéletes pezsgőélményhez:
1. Pohárválasztás
A kristályüvegből készült, vékonyfalú pezsgőspoharak a legideálisabbak, mert nem lépnek kölcsönhatásba az itallal, és megőrzik az aromákat.
- Széles kehely: Több aroma gyűlik össze, ideális édes pezsgőkhöz.
- Keskeny kehely: Megőrzi a buborékokat, tökéletes a száraz pezsgők számára.
2. Ideális Hőmérséklet
A pezsgőt 5-7°C-on érdemes fogyasztani. Kerüld a gyors hűtést a fagyasztóban, mert az rontja az ital ízvilágát. Inkább egy nappal korábban helyezd hűtőbe.
3. Tárolás
A pezsgőt állítva tárold, hogy elkerüld a parafadugó nemkívánatos ízének átjutását az italba, amit a magas szénsavtartalom oldhat ki.
Miért Ünnepelj Pezsgővel?
Bár sokan még mindig csak szilveszterkor bontanak pezsgőt, ez az ital a hétköznapokat is különlegessé teheti. A pezsgő táncoló buborékai és frissítő ízei minden pillanatot emlékezetessé varázsolnak. Hiszen mindig van ok az ünneplésre, igaz?
Ne feledd: Legyen szó brut pezsgőről, proseccóról vagy egy különleges rosé pezsgőről, mindig válassz minőségi italokat. Egészségedre!
https://drinkair.hu